Prosimy o pomoc w tworzeniu "Atlasu gwary powiatu krasnostawskiego""

Drodzy Mieszkańcy!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie pracuje nad stworzeniem Atlasu gwary i nazw własnych stosowanych w gminach powiatu krasnostawskiego. O pomoc w gromadzeniu materiału zwróciła się do wszystkich bibliotek na terenie całego powiatu krasnostawskiego.

 

Nasza Gminna Biblioteka Publiczna zgodziła się wziąć udział w tej akcji i zebrać przykłady gwary stosowanej na terenie Gminy Fajsławice.

Chodzi o słowa specyficzne, stare i nowe, które wyróżniają naszą gminę i każde sołectwo. Często bowiem daną rzecz w różnych wsiach określa się inaczej, innym słowem. Mogą to być nazwy narzędzi, słowa codzienności, nazwy krajobrazowe, żywnościowe i inne. Do każdej podanej propozycji prosimy napisać krótkie wyjaśnienie znaczenia danego słowa i miejscowość, w której jest używane. Propozycje mogą być podpisane przez autora. Taki zbiór słów i zwrotów używanych jedynie przez mieszkańców Gminy Fajsławice, będzie naszym swoistym lokalnym dziedzictwem, który ocalimy od zapomnienia.

Przykład:

serzenie – (Lublin) ser biały ze śmietaną oraz cebulą lub szczypiorkiem lub rzodkiewką – nazwa popularna twarożek.

siamie – (Siedliska) siemię lniane

kuczy mi się – (Siedliska) tęskni mi się/przykrzy mi się

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do przesyłania propozycji na adresy mailowe

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub telefonicznie pod numerem telefonu: 81 58 53 030

Propozycje prosimy przesyłać do końca maja 2020r. Bardzo liczymy na Waszą pomoc!

A.Granat

DMC Firewall is a Joomla Security extension!