Ofensywa Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Fajsławicach

 

W dniu 17 lutego 2011 roku o godz. 18:30 na zaproszenie Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Fajsławicach wystąpił Studencki Teatr Opętanych Pseudo – Artystów „STOPA” z Lublina ze spektaklem pt. „Pchła Szachrajka dla dorosłych”. Występ miał miejsce w Sali kina Urzędu Gminy w Fajsławicach. Oprócz członkiń koła gospodyń przybyli też licznie zaproszeni goście i lokalna społeczność.

Na początku publiczność podeszła do spektaklu z dużym dystansem, ale niebawem atmosfera komedii udzieliła się wszystkim, co widać było po żywej i spontanicznej reakcji. Młodzi aktorzy odtwarzali swoje role z dużą dawką humoru, co wszystkim bardzo się podobało.

Studenci nie tylko przyjechali w celu kulturalno-rozrywkowym, ale podjęli się trudnego i szczytnego zadania. Otóż, poprzez swój występ wspierają leczenie swojego chorego kolegi i zbierają fundusze na przeszczep płuc.

Po zakończeniu spektaklu miała miejsce degustacja ciastek i chleba, które własnoręcznie upiekły członkinie koła gospodyń. Dodam, że wszystkim bardzo smakowało!

Następnym etapem działań Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Fajsławicach jest planowany w dniu 6 marca 2011 roku wyjazd do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na spektakl komediowy „Niewolnice z Pipidówki”.

Nasze koło gospodyń powstawało powoli. Zebrało się nas kilkanaście kobiet, które coś chciały zrobić, aby oderwać się od codzienności i pokazać innym, że nie tylko dom i praca w gospodarstwie się liczy, ale coś więcej. Zachęcone byłyśmy przez panią Feliksę Gorzkowską i panią Ewelinę Nowak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Krasnegostawu – mówi Grażyna Grzegorczyk – przewodnicząca Koła.

Na początku panie podchodziły do tego przedsięwzięcia z dużym dystansem i ostrożnością, twierdząc, że to się nie może udać.

Miałyśmy duży potencjał, pomysły, plany, entuzjazm i z każdym spotkaniem przybywało coraz to więcej członkiń. W tej chwili liczba wzrosła do 70 osób w rożnym przedziale wiekowym (30 – 65 lat) i o różnym przekroju zawodowym. Chodzi nam też o integrację kobiet na wsi, bo razem można więcej – opowiada Grzegorczyk.

Zorganizowałyśmy 2 spotkania połączone z warsztatami kosmetycznymi, gdzie przedstawicielki firmy Oriflame pokazały i udzieliły rad, jak kobiety powinny dbać o siebie i o swój wygląd. Odbyło się też spotkanie z panem Włodzimierzem Ciołkiem - kierownikiem KRUS-u w Piaskach w formie quizu, dotyczącym zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie, oczywiście z nagrodami – dodaje Marianna Pasicka.

Z okazji Dnia Kobiet organizujemy spotkanie połączone z pokazem wypiekania pączków. Bierze-my udział w kursach kulinarnych i same przy każdej okazji pieczemy chleb i ciasta. Mamy zamiar wydać regionalną książkę kucharską z wszystkimi przepisami potraw i ciast, które własnoręcznie przygotowujemy. Chciałybyśmy zorganizować również kurs komputerowy i kurs języka angielskiego oraz wycieczki krajoznawczo-turystyczne – wylicza Anna Wójcik – z Zarządu Kola.

Mamy przychylność władz lokalnych, fachową poradę od pań z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Krasnymstawie, dużo entuzjazmu, nowe pomysły i plany, a nawet marzy nam się własna strona internetowa. Czas pokaże a my z optymizmem próbujemy coś zrobić. Jest to także dobry przykład dla naszej młodzieży – kończy pani Grzegorczyk.

Barbara Sidor

Our website is protected by DMC Firewall!