W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W niedzielę 1 marca 2020r. w Krasnymstawie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia po raz pierwszy w Krasnymstawie zorganizowany został  Bieg Pamięci „Tropem Wilczym”, którego głównym organizatorem był Związek Strzelecki Strzelec Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostka Strzelecka 2011 im. Cichociemnych Krasnystaw.

W obchodach wzięło udział wielu znamienitych gości na czele z współorganizatorami panią poseł Teresą Hałas, starostą krasnostawskim – Andrzejem Leńczukiem oraz burmistrzem Krasnegostawu Robertem Kościukiem. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe szkół z terenu powiatu, delegacje samorządów gminnych, przedstawiciele służb mundurowych, i mieszkańcy miasta. Gmina Fajsławice również uczestniczyła w tym ważnym wydarzeniu. Wójt Gminy Janusz Pędzisz wraz z pocztami sztandarowymi naszych gminnych szkół, dyrektorami oraz nauczycielami także oddali hołd i pamięć walczącym za wolność kraju żołnierzom niezłomnym.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele św. Franciszka Ksawerego w intencji poległych żołnierzy polskiego podziemia. Następnie w uroczystym przemarszu przeszli na Plac 3 Maja, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego i podniesieniu flagi państwowej, uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku żołnierzy poległych w II wojnie światowej. Wiązanki złożono również przy krzyżu pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

Następnie rozpoczął się bieg pamięci ulicami miasta Krasnegostawu, w którym mimo deszczowej pogody wzięło udział prawie stu uczestników.  Każdy z nich po dotarciu do linii mety otrzymał pamiątkowy medal z rąk poseł Teresy Hałas, starosty Andrzeja Leńczuka i burmistrza Roberta Kościuka. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymali dodatkowo pamiątkowe puchary.

Dalsza część uroczystości kontynuowana była w Krasnostawskim Domu Kultury. Uczestnicy biegu, a także zaproszeni goście posili się ciepłym posiłkiem, po którym obejrzeli piękny występ patriotyczny z udziałem dzieci i młodzieży Młodzieżowego Domu Kultury.

Na zakończenie uroczystości jednostki samorządów terytorialnych, stowarzyszenia i inne instytucje zostały odznaczone medalami okolicznościowymi ufundowanymi przez Honorowy Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród nich znalazła się również gmina Fajsławice, z czego jesteśmy dumni.

Zebrani obejrzeli także projekcję filmu "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego.

Wójt Gminy Fajsławice dziękuje wszystkim, którzy towarzyszyli mu podczas tej uroczystości  i swoją obecnością wzmocnili delegację naszej gminy.

A. Granat

 • DSC_0016
 • DSC_0017
 • DSC_0022
 • DSC_0024
 • DSC_0025
 • DSC_0027
 • DSC_0028
 • DSC_0029
 • DSC_0032
 • DSC_0033
 • DSC_0039
 • DSC_0049
 • DSC_0056
 • DSC_0074
 • DSC_0075
 • DSC_0085
 • DSC_0087
 • DSC_0095
 • DSC_0118
 • DSC_0123
 • DSC_0140
 • DSC_0143
 • DSC_0147
 • DSC_0157
 • DSC_0158
 • DSC_0159
 • DSC_0162

Simple Image Gallery Extended

DMC Firewall is a Joomla Security extension!