Aktualności

Z wizytą w Dwikozach

Inkubator Przedsiębiorczości w Dwikozach to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w regionie i kraju. Przedsięwzięcie zrealizował Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu we współpracy z gminą Dwikozy. Znajdują się w nim pomieszczenia do przygotowania surowca, sala produkcyjna, magazyny oraz sala szkoleniowa i pomieszczenia socjalne. Przetwórnia wyposażona jest w odpowiedni sprzęt pozwalający wytwarzać dżemy, powidła, konfitury oraz marynaty warzywne. Są tam również suszarnia owoców i warzyw.

Czytaj więcej: Z wizytą w Dwikozach

Fajsławickie specjały na konferencji „Żywność wysokiej jakości”

10 stycznia 2019r. w Lubelskim Centrum Kongresowym w Lublinie odbyła się konferencja „Żywność wysokiej jakości – produkty tradycyjne i regionalne nowe możliwości i rozwiązania” zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie przy współpracy z Oddziałem Regionalnym Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Lubelskich Kucharzy. Celem spotkania było wskazanie małym gospodarstwom nowych rozwiązań umożliwiających wytwarzanie produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych, ich promocję i sprzedaż.

W konferencji uczestniczyła także delegacja naszej gminy: Wójt Gminy Fajsławice – Janusz Pędzisz, przedstawiciele Rady Gminy: Monika Rozwałka, Anna Kosierb, Monika Chłopek, Arleta Rogalska; członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice: Feliksa Gorzkowska, Grażyna Grzegorczyk; przedstawicielki Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach: Krystyna Brzozowska, Zofia Gieracz.

Była to wspaniała okazja do zaprezentowania naszych lokalnych produktów i potraw, a tym samym promocji naszej gminy. W trakcie konferencji serwowano herbatę z sokiem z mięty według przepisu Pań ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice.

Podsumowaniem konferencji była degustacja wyrobów wpisanych na listę produktów tradycyjnych. Wśród stoisk z produktami regionalnymi nie mogło zabraknąć także naszych fajsławickich specjałów, spośród których największym powodzeniem cieszyły się pierogi z czerwoną fasolą oraz pierogi ruskie z majerankiem.

Zainteresowanych produktami i potrawami regionalnymi odsyłamy do publikacji „Szlakiem lubelskich smaków” przygotowanej w ramach projektu unijnego, którego liderem było nasze lokalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice.

 • konferencja 1
 • konferencja 10
 • konferencja 11
 • konferencja 12
 • konferencja 2
 • konferencja 3
 • konferencja 4
 • konferencja 5
 • konferencja 6
 • konferencja 7
 • konferencja 8
 • konferencja 9

Simple Image Gallery Extended

Inwestycje 2019

28 grudnia 2018r. Rada Gminy Fajsławice przyjęła budżet gminy na 2019r. Zaplanowano realizację następujących inwestycji:

I Dokończenie i oddanie do użytkowania inwestycji już rozpoczętych

 1. Budowa kanalizacji sanitarnej w Suchodołach – koszt ogólny ok. 2 mln, z czego udział gminy 1 mln 67 tys.
 2. Przebudowa budynku szkoły w Boniewie na cele promocji lokalnych produktów. Wykonanie naprawy i izolacji stropodachu, wymiana centralnego ogrzewania wraz z piecem (prace nie ujęte w projekcie) – szacunkowy koszt 220 tys. - ze środków własnych.
 3. Boisko sportowe w Suchodołach – wykonanie ogrodzenia, wyposażenie szatni, zakup innych urządzeń niezbędnych do użytkowania (zadania nie ujęte w projekcie)– szacunkowy koszt 120 tys.

II Planowane inwestycje na rok 2019

 1. Przebudowa budynku remizy OSP w Fajsławicach na Gminny Ośrodek Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu – koszt ogólny ok. 1 mln , z czego ze środków zewnętrznych blisko 700 tys.
 2. Przebudowa części budynku dawnej apteki na „Klub Seniora +” - koszt ogólny ok. 150 tys., z czego ok. 120 tys. ze środków zewnętrznych
 3. Wymiana okien i montaż pompy na ciepłą wodę w budynku Ośrodka Zdrowia w Fajsławicach – planowany koszt 80 tys.
 4. Przebudowa budynku remizy OSP w Ksawerówce wraz z zagospodarowaniem terenu – koszt szacunkowy ok. 140 tys.
 5. Wykonanie dokumentacji projektowej i audytu energetycznego w Szkole Podstawowej w Siedliskach Drugich celem pozyskania środków na termomodernizację budynku – szacunkowy koszt 60 tys.
 6. Zakup samochodu bojowego dla OSP w Siedliskach Drugich – koszt ogólny 800 tys., z czego 600 tys. ze środków zewnętrznych
 7. Przebudowa drogi powiatowej w Boniewie, inwestycja wspólna z powiatem krasnostawskim – koszt 600 tys. - ze środków własnych 300 tys.
 8. Przebudowa drogi gminnej w Woli Idzikowskiej – koszt ogólny ok. 650 tys.
 9. Realizacja projektu „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Fajsławice” - szacunkowy koszt ok. 65 tys. ze środków zewnętrznych.
 10. Zabezpieczenie funduszy celem przygotowania udziału własnego w ogłoszonych projektach drogowych.

Wartość inwestycji ogółem 5 mln 985 tys., w tym udział własny 2 mln 407 tys.

Informacja

Przewodniczący Rady Gminy Fajsławice

Sławomir Michalak

pełni dyzury i przyjmuje interesantów

w każdy czwartek  8:00 - 10:00

w sali nr 16, I piętro

DMC Firewall is a Joomla Security extension!