Aktualności
BUDOWA TARGOWISKA NA BONIEWIE
Planowana inwestycja pn. „Budowa targowiska wraz z przebudową budynku szkoły i zmianą sposobu użytkowania części budynku na cele promocji lokalnych produktów i zmianą sposobu użytkowania boiska szkolnego na targowisko w miejscowości Boniewo”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 7.4 „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
Projekt realizowany z udziałem środków Unii Europejskiej ma na celu utworzenie obiektu służącego promocji lokalnych produktów z Gminy Fajsławice, promowaniu Gminy Fajsławice oraz jej największych walorów jakimi jest produkcja rolnicza i gospodarcza. Produkt lokalny to wyrób lub usługa produkowana w sposób nie masowy i przyjazny dla środowiska z surowców lokalnie dostępnych. Promocja produktów lokalnych naszej gminy przyczyni się do poprawy sytuacji ekonomicznej w regionie, zapewniając pozytywne efekty środowiskowe i społeczne. Dzięki utworzeniu targowiska lokalnego w naszej gminie poprawi się poziom identyfikacji obszaru Gminy Fajsławice, a dzięki temu wzrośnie zainteresowanie naszym regionem, co będzie miało wpływ na rozwój turystyki wiejskiej, wzrost liczby konsumentów i rolników wytwarzających produkty żywnościowe, a co za tym idzie pojawienie się w przyszłości wielu nowych miejsc pracy dla osób szukających zatrudnienia.
Realizacja inwestycji będzie przebiegać na działce nr 477 położonej w miejscowości Boniewo, w ramach której zostanie przebudowany budynek po byłej szkole gminnej, oraz zostanie zagospodarowany plac boiska obok szkoły.
W ramach inwestycji zaplanowano utworzenie całorocznego targowiska o powierzchni ok. 890m², w tym część zadaszona wynosi 454,08 m² z:
- wiatami targowymi - 7 sztuk (426,58 m²)
- domkami handlowymi - 5 sztuk (27,5 m²),
Budynek szkoły zostanie przebudowany i przystosowany na cele promocji lokalnych produktów.
Targowisko będzie spełniało warunki określone w Załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. (poz. 1230).
Planowane prace:
W ramach prac zaplanowano wykonanie:
- dobudowy tarasu niezadaszonego do budynku,
- częściowej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej,
- wydzielenia ścianek w pomieszczeniu na sanitariaty,
- przebudowy budynku wewnątrz; budowy węzłów sanitarnych,
- podłóg i schodów płytkami ceramicznymi,
- docieplenia budynku – planuje się docieplenie budynku metodą mokrą lekką z zastosowaniem styropianu.
Sytuacja i lokalizacja:
Wejście i wjazd na działkę usytuowany jest od strony południowo-zachodniej z drogi krajowej nr 17 z dojazdem utwardzonym. Budynek wyposażony jest w instalacje wodociągowe z istniejącego wodociągu gminnego, instalacje kanalizacyjne, instalacje energetyczne oraz w instalacje telekomunikacyjne. Do budynku prowadzi dojście i dojazd nieutwardzoną nawierzchnią. Wykonanie wjazdu oraz parkingów to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania targowiska. Teren działki posiada trwałe ogrodzenie.
Budynek jest II-kondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, ze stropodachem z płyt prefabrykowanych o rozpiętości 1,8m z dachem jedno i dwuspadowym, pokrytym blachą. Budynek jest murowany z kamienia i cegły, ocieplony supremą.
Stan techniczny budynku ocenia się na dobry dlatego też zdecydowano o zagospodarowaniu budynku na w/w cele. Na parterze budynku w ramach przebudowy zostanie utworzona m.in. sala promocji o powierzchni 75,31m².
W ramach wykonania inwestycji targowisko zostanie utworzone pod nazwą „Mój Rynek” i będzie zaopatrzone w unijne loga produkcji ekologicznej służące promocji lokalnych produktów.
Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Siedliskach Drugich
Dzień Edukacji Narodowej jest dniem szczególnym i wyjątkowym w życiu każdej placówki oświatowej. W Szkole Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Siedliskach Drugich ten dzień był okazją do spotkania uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, przedstawicieli urzędu gminy w Fajsławicach a także emerytowanych nauczycieli.
W trakcie uroczystej akademii przygotowanej pod kierunkiem Piotra Lipko dzieci z każdej klasy słowami wierszy i piosenek wyrażały wdzięczność swoim wychowawcom oraz pozostałym nauczycielom za ich pracę, poświęcenie, uśmiech i życzliwość.
Podziękowania i życzenia złożył także dyrektor Marian Bogusz, który wręczył nagrody części grona pedagogicznego. Następnie głos zabrali pan Tadeusz Chruściel oraz pan Grzegorz Lipa, którzy w imieniu władz gminy w miłych słowach docenili pracę dyrekcji, nauczycieli
i pracowników naszej szkoły życząc również dalszych sukcesów, wytrwałości i radości
z wykonywanej pracy.
Komunikat w sprawie legalizacji drewna
Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego
w Krasnymstawie, informuje, że ze względu na sprawy organizacyjne dyżury pełnione przez pracowników starostwa związane z legalizacją drewna w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa są zawieszone aż do odwołania.
Zawiadomienie właściciela lasu o zamiarze pozyskiwania drewna (wnioski) należy składać
w Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie w pok. 115
Osoba odpowiedzialna za legalizację drewna – inspektor Aleksander Fyk Tel. 82-576-72-87 wew. 150
Osoba koordynująca gospodarkę leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa – inspektor Małgorzata Bąk Tel. 82-576-72-87 wew. 150
100-lecie naszej mieszkanki
Dnia 11 października 2017 roku odbyło się uroczyste spotkanie z panią Genowefą Kosierb z Fajsławic, która obchodziła rocznicę swoich setnych urodzin. Spotkanie odbyło się w domu pani Genowefy, a zaproszeni goście zostali miło przywitani przez panią Genowefą wraz z jej rodziną.
Serdeczne życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz dwustu lat życia złożyli pani Genowefie: pan Henryk Czerniej – Wicestarosta Krasnostawski, pani Ewelina Rudy – Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, pan Zbigniew Twaróg – Kierownik KRUS, pan Tomasz Dzirba - Specjalista ds. prewencji i rehabilitacji, pan Tadeusz Chruściel – Wójt Gminy Fajsławice, oraz pani Alfreda Adamiak – Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Fajsławicach. Jubilatka otrzymała kwiaty oraz list gratulacyjny uznania za zasłużony wiek.
Pani Genowefa zapytana co jest najważniejsze w życiu odpowiedziała, że zdrowie, rodzina oraz praca, bo dzięki tym wartościom, dla niej najważniejszych dożyła tak pięknego wieku. - W tym roku nie bardzo udało mi się wychodzić na spacer ponieważ była brzydka pogoda, ale rok temu przeszłam aż trzy razy wkoło domu. – dodała z uśmiechem.
Serdecznie gratulujemy tak pięknego jubileuszu i życzymy Pani Genowefie dużo zdrowia na kolejne lata, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami życia codziennego, oraz jeszcze wielu lat zasłużonego odpoczynku w cieple rodzinnego klimatu.
Informacja z losowania kolejności montażu pomp ciepła i kolektorów
Informujemy, że w dniu 12 października 2017r w Urzędzie Gminy Fajsławice w obecności Radnych, odbyło się losowanie kolejności montażu kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła w poszczególnych miejscowościach Gminy Fajsławice.
Kolejność montażu kolektorów słonecznych przedstawia się następująco:
- Wola Idzikowska,
- Siedliska Pierwsze,
- Bielecha,
- Ignasin,
- Ksawerówka,
- Fajsławice,
- Boniewo,
- Suchodoły,
- Kosnowiec,
- Dziecinin,
- Siedliska Drugie,
- Marysin
Do końca br. zaplanowano montaż 50 szt. kolektorów słonecznych.
Kolejność montażu pomp ciepła przedstawia się następująco:
- Dziecinin,
- Boniewo,
- Kosnowiec,
- Wola Idzikowska,
- Fajsławice,
- Ignasin,
- Bielecha,
- Suchodoły,
- Siedliska Drugie,
- Ksawerówka,
- Marysin,
- Siedliska Pierwsze.
Do końca br. zaplanowano montaż 50 szt. pomp ciepła.
Przebudowa drogi powiatowej nr 3124L Siedliska – Ksawerówka wraz z odwodnieniem
Zarząd Dróg Powiatowych w Krasnymstawie przekazał dokumentację projektową
do Urzędu Gminy Fajsławice, opracowany przez Zakład Usług Budowlano – Drogowych „DROGBUD”, w ramach którego zostanie zrealizowany projekt pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 3124L Siedliska – Ksawerówka wraz z odwodnieniem”. Otwarcie ofert przetargowych odbędzie się w dniu 13 października 2017 r.
Zakres prac jakie zostaną wykonane w ramach projektu obejmuje:
- przebudowę nawierzchni drogi powiatowej o szerokość jezdni 5,50 m,
- wykonanie poboczy gruntowych - 2 x 1,00 m
- budowę chodnika po jednej stronie jezdni o szerokości 2,00 m,
- wykonanie rowu odwadniającego,
- wykonanie zjazdów wspólnych do posesji,
- wykonanie przepustów z blach stalowych pod zjazdami do posesji.
Przebudowa zostanie wykonana na istniejącym odcinku drogi asfaltowej. W ramach prac zostanie wykonane:
- wzmocnienie nawierzchni istniejącej konstrukcji drogi powiatowej
- istniejące podłoże gruntowe,
- 4 cm warstwy ścieralnej
- 4 cm warstwy wiążącej,
- wykonanie nawierzchni istniejącego podłoża gruntowego
- 4 cm warstwy ścieralnej
- 4 cm warstwy wiążącej,
- 15 cm podbudowa zasadnicza z kruszywa 0/32 mm niezwiązanego, stabilizowanego mechanicznie,
- 15 cm podbudowa pomocnicza z kruszywa związanego o Rm=2,5MPa,
- 10 cm warstwa odcinająca z piasku gruboziarnistego
- istniejące podłoże gruntowe,
- wykonanie chodnika:
- 6 cm kostki brukowej betonowej szarej
- 3 cm podsypki cementowo – piaskowej 1:4
- 15 cm podbudowy zasadniczej z kruszywa związanego o Rm=2,5MPa,
- 10 cm warstwy odcinającej z piasku gruboziarnistego,
- wykonanie odwodnienia:
- wymiary rowu odwadniającego: szerokość dna rowu – 3,0m, głębokość rowu – min. 1,5m, nachylenie skarp – 1:1, umocnienie dna i skarp płytami krata w rejonie przepustów
- wymiary przepustu pod zjazdami: 4,50x1,58m, przekrój w świetle 5,66m².
Na odcinku projektowanego wykonania chodnika przewidziano zamontowanie lamp oświetleniowych, które poprawią widoczność na danym odcinku drogi.
Istniejący pas zieleni zostanie odtworzony poprzez obsianie trawą w miejscach wskazanych w dokumentacji fotograficznej.
Inwestycja przebudowy drogi przyczyni się do poprawy parametrów technicznych
i eksploatacyjnych danego odcinka drogi, oraz będzie miała wpływ na komfort jazdy
i bezpieczeństwo kierowców. Dzięki zmianie nawierzchni, wyodrębnieniu pobocza oraz wykonaniu chodnika znacząco poprawi się jakość istniejącej infrastruktury.
Projekt zostanie zrealizowany w ramach porozumienia z Zarządem Dróg w Krasnymstawie, a Gminą Fajsławice w stosunku 50% do 50%. Na rok 2017 przewidziano kwotę 400.000,00 zł.
101-lecie mieszkanki Gminy
W dniu 9.10.2017 r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 101-wszej rocznicy urodzin pani Karmińskiej Florentyny z Woli Idzikowskiej .
Zaproszeni goście zostali miło przywitani w domu pani Florentyny, gdzie jubilatka wraz z najbliższą rodziną czekała siedząc sobie wygodnie w fotelu z uśmiechem na ustach.
Serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności oraz kolejnych lat życia złożyli pan Henryk Czerniej – Wicestarosta Krasnostawski, pani Ewelina Rudy – Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, pan Tadeusz Chruściel – Wójt Gminy Fajsławice, oraz pani Alfreda Adamiak – Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Fajsławicach. Jubilatka otrzymała kwiaty oraz list gratulacyjny uznania za zasłużony wiek.
W trakcie spotkania pan Wójt zapytał panią Florentynę o receptę na tak długie życie, z uśmiechem odpowiedziała, że najważniejsza jest modlitwa i wiara w Boga, bo to on decyduje o naszym losie.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy tak pięknego jubileuszu i życzymy Pani Florentynie dużo zdrowia na kolejne lata, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami życia codziennego, oraz jeszcze wielu lat zasłużonego odpoczynku w cieple rodzinnego klimatu.
Podpisanie umowy na Dostawę i montaż in stalacji kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła CWU na terenie Gm iny Fajsławice
Informujemy, że w dniu 18 października zostanie podpisana umowa na Dostawę i montaż in stalacji kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła CWU na terenie Gminy Fajsławice. Zgodnie z umową do końca roku wybrane firmy mają wykonać łącznie 100 instalacji.
Decyzją Rady Gminy Fajsławice instalacja urządzeń odbywać się będzie w miejscowościach według kolejności losowanej w dniu 12 października.
Utwardzenie dna i odwodnienie wąwozu lessowego w ciągu drogi gminnej nr 109621L od km 0+582 do km 0+782 w miejscowości Suchodoły
Planowana inwestycja pn.: „Utwardzenie dna i odwodnienie wąwozu lessowego w ciągu drogi gminnej nr 109621L od km 0+582 do km 0+782 w miejscowości Suchodoły” będzie współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Zadanie będzie wykonane na odcinku drogi gminnej nr 109621L od długości
0,200 km (od km 0+582 do km 0+782) położonej w wąwozie lessowym w miejscowości Suchodoły na działce o nr ewid. 2745. Ze względu na wieloletnią eksploatację drogi oraz niekorzystne działanie warunków atmosferycznych stan nawierzchni uległ znacznemu uszkodzeniu, czyniąc drogę okresowo trudno przejezdną szczególnie w porach deszczowych. Obecny stan nawierzchni w pewnym stopniu powoduje zwiększoną awaryjność sprzętu rolniczego oraz zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W celu poprawy przejezdności drogi zaplanowana jest inwestycja pn.: „Utwardzenie dna i odwodnienie wąwozu lessowego w ciągu drogi gminnej nr 109621L”, w ramach której wykonane zostaną prace:
- wykonanie robót pomiarowych przy liniowych robotach ziemnych 0,200 km,
- wykonanie profilowania istniejącej przebudowy z kruszywa łamanego, wykonywane mechanicznie (dł. 200m i szer. 4,7 m) 940m²,
- mechaniczne wykonywanie koryta na całej szerokości jezdni w gruncie kat. I-IV głębokości 20 cm (dł. 200m i szer. 4,7m) 940m²,
- wykonanie warstwy odcinającej zagęszczonej mechanicznie – 6 cm grubości po zagęszczeniu (dł. 200m i szer. 4,7m) 940m²,
- wykonanie podbudowy z kruszywa łamanego – warstwa dola o grubości po zagęszczeniu 15 cm (dł. 200m i szer. 4,7m) 940m²,
- wykonanie nawierzchni z mieszanek mineralno – bitumicznych grysowych – warstwa wiążąca asfaltowa – grubość po zagęszczeniu 4 cm (dł. 200m i szer. 4,7 m) 940m²,
- wykonanie nawierzchni z mieszanek mineralno – bitumicznych grysowych – warstwa ścieralna asfaltowa – grubość po zagęszczeniu 3 cm (dł. 200 m szer. 4,5 m) 900m²
- ręczne plantowanie poboczy 200m (0,5 m + 0,5 m).
Całkowita wartość przedsięwzięcia została oszacowana na: 125.572,18 zł, natomiast dofinansowanie jakie Gmina Fajsławice otrzymała ze środków MSWiA wynosi 80% kwoty całkowitej zadania, tj. 95.765,00 zł, a kwota 29.807,18 zł to wartość jaką dokłada Gmina Fajsławice.